Pozdrav z Racku

Ahoj z Racku,

V nelehké době spojené s pandemií Covidu-19 Vám chceme říct, že i přes opatření, která musíme všichni dodržovat, se máme z čeho radovat.

Když se v březnu 2020 poprvé uzavřely školy a nikdo nevěděl, co nás čeká, zahájily jsme distanční výuku. Každé dopoledne jsme se učily a plnily úkoly zasílané našimi učiteli a učitelkami, u některých jsme se i pořádně zasmály, hlavně, když ani dospělí si nevěděli rady a odpoledne pro nás tety a strejdové vymýšleli program. V tomto čase bylo velkou výhodou, že náš dětský domov je umístěn v krásné přírodě, kde se dalo alespoň na chvilku uniknout všedním starostem. Chodily jsme na procházky podél potoka a krásným Měsíčním údolím.

Ve chvílích, kdy se pomalu začala situace uvolňovat, vyrazily jsme na výlety o kousek dál. Tu si pro nás tety připravily opičí dráhu na Konopišti, jindy jsme vyrazily na turistický pochod, koupat se nebo třeba na divadelní představení do Bystřice. O prázdninách jsme si užily rekreace v Sedlci – Prčici, v Kořenově, kde jsme prozkoumaly krásu našich hor a letní dětské tábory s různou tématikou. Někteří z nás si odpočinuly v ozdravovně v nádherné přírodě u Dvora Králové. Někdo z nás odjel domů za rodiči, tetami a babičkami.

V září 2020 jsme plni optimismu vykročily pravou nohou do školy, někteří z nás poprvé, a s napětím očekávaly, co se bude dít. V průběhu září a října 2020 jsme se zúčastnily Benešovských toulek a cyklistických závodů. Na podzimní prázdniny někteří z nás odjely domů. Po skončení prázdnin nastala další distanční výuka a my jsme se také ocitly v karanténě, neboť Korona dorazila i k nám. Jelikož se blížila doba vánoční, připravovaly jsme si dopisy pro Ježíška a vyráběly dárečky pro všechny hodné lidi, kteří se nám snažili zpříjemnit vánoční čas krásnými dárky pod stromečkem. Někteří se k nám jako Ježíšci vracejí opakovaně a mají vždy radost, když vidí, s jakým nadšením rozbalujeme balicí papír a jak nám září oči, když najdeme vytoužený dárek.  

V novém roce jsme si opět vyzkoušely jaké to je být zavření v karanténě a jelikož nám přálo počasí a napadl i nějaký sníh, mnozí z nás vytáhly snowboardy a lyže a užívaly jsme si na naší zahradě zimních radovánek. Distanční výuka probíhala již potřetí a všichni jsme už věděly, co máme dělat. V dubnu 2021 se otevřely školy a školky a my jsme zase mohly vidět své kamarády spolužáky. I když se to nezdá, protože nás je v domově víc, hrozně nám chyběli. Život se opět začal pomalu vracet k normálu a stejně tak bylo možné vyrážet na výlety.

Za pilnou přípravu v době distanční výuky si mnozí  nás odnesly ze školy pochvaly a hřejivý pocit za dobře odvedenou práci. V červnu nás Středočeský kraj pozval na výlet do HistoryParku Ledčice. O letních prázdninách mnozí z nás opět zamířily domů k rodinám na prázdninové pobyty, zúčastnily jsme se rekreace v Sedlci – Prčici, pár cyklistů vyrazilo na cyklistický pobyt na Sázavu, vydaly jsme se na letní dětské tábory a naši nejmenší se zúčastnily rekreačního pobytu na Nové Živohošti. Letos někteří z nás navštívily Olivovu dětskou léčebnu a užívaly si pobyt v Říčanech u Prahy.

V září 2021 jsme byly pozváni do Mirákula, kde jsme si všichni moc užily. Také naši trénovaní cyklisté vyrazili vyhrát nějakou tu medaili na Svratku, byly jsme na výletě ve Vodním domě Hulice a plánujeme ještě další akce. Všichni si proto přejeme, aby žádná další distanční výuka už nemusela být a my se mohly v klidu připravovat na nadcházející adventní období.

Děti z Racku

Zřizovatelem toho zařízení je Středočeský kraj
logo-sck